4 tipy, jak připravit děti na focení

Novorozenci to mají nejjednodušší. Ty stačí v podstatě jen nakrmit, obléct a maminka s tatínkem. Jak je to ale u starších dítek kolem 2 – 5 let? 

Foto Tereza Broušková
Foto Tereza Broušková

1. Doporučuji dostatečně dopředu s dětmi o focení MLUVIT, vysvětlit, jak bude celé focení probíhat. Můžete jim ukázat i mou fotku a říct, že jsem moc hodná paní fotografka (fakt jsem, slibuju!).

2. FOTKA JAKO OBCHOD. Jakmile u nás doma jde o focení, tak se ví, že když se fotka povede, bude lentilka. Troufnu si říct, že díky tomu je u nás focení příjemný zážitek a kluci se na něj těší. 

Pokud vám není proti srsti s dětmi na focení "obchodovat", doporučuji spíš menší odměny (křupky, sladkosti bez cukru, medvídci..), které můžete dávat dítěti v průběhu focení víckrát. Jedna velká odměna po focení např. ve formě "mekáče" podle mých zkušeností nefunguje tak dobře, protože je dětem hodně vzdálená. Zatímco barevný svět máte u sebe v hrsti :D

3. Další tip je nechat dítě trochu zapojit do VÝBĚRU OBLEČENÍ. Můžete udělat předvýběr a finální výběr pak nechat na nich. Nechcete nechávat výběr na dětech? Nechejte je místo toho vybrat si sebou nějakou hračku, která se pak klidně může objevit i na nějaké fotce :)

4. Poslední bod je podle mě zároveň i ten nejdůležitější – mluvte prosím před dětmi o focení POZITIVNĚ. Bude to zábava, budete na krásném místě (možná s sebou bude mít paní fotografka nějakou hračku na půjčení..? :)) Nepřipomínat jim, že se nerady fotí, neříkat už ve dveřích, že se stydí. A já udělám všechno pro to, aby to byla co největší zábava a příště se už na focení těšili.

Máte nějaký svůj tip? Budu moc ráda, když se se mnou o něj podělíte!